background

Evenemangskalendern

kalender

Sällskapet Trädgårdsamatörerna Hallands Växtmarknad Medborgarhuset i Tvååker         20 maj kl. 14-15.

Tusen Trädgårdar                        Söndagen 1 juli kl 10-17

Höstens växtmarknad                Lördagen den 8 september       kl. 12-14
Granngården i Halmstad

 

 

Växtmarknad Böslid maj 2013

Växtmarknad2Nu är det äntligen dags för vår populära växtmarknad, där medlemmarna säljer egenodlat till ”rabattvänliga” priser. Här finner du perenner, kryddor och sommarblommor, tomater och chili, kanske även fröer, böcker och redskap.

Utöka din växtsamling, träffa trädgårdsentusiaster och lär känna vår förening, antingen du har balkong, kolonilott eller egen trädgård. Eller varför inte fynda fina plantor att ge bort som en uppskattad present?
Här finns också växtlotteri och kaffestuga.

Söndagen den 5 maj.
Vi startar prick klockan ett och det är fri entré.
Vägbeskrivning: Lilla Böslid, Eldsberga, skyltat från väg 117.

Välkommen till två prunkande timmar!