background

Evenemangskalendern

kalender
 

 

 

Spännande nävor

Föreläsare Ulla Hårde

Torsdag 28 september      kl. 18.30. Stadsbiblioteket, Halmstad


 

Flor og Fjære

Föreläsare Inger Ekrém

Torsdag 19 oktober          kl. 18.30,

Stadsbiblioteket, Halmstad

 

 

Julrosor - julens vackra budbärare

Föreläsare Carina Larsson

Torsdag 23 november       kl. 18.30,

Stadsbiblioteket, Halmstad

 

 

Trängsel på Växtmarknaden

Växtmarknad2013-1När klockan slog ett och snöret drogs blev det rusning till blomborden och fyndandet kunde börja. Som syns på bilderna är det många som tycker det är kul att hitta nya växter från kunniga försäljare till plånboksvänliga priser. Redan efter en timme var flera försäljningsbord tomma och många, både försäljare och kunder, var nöjda med dagen.

 

Växtmarknad2013-2

Föreningens lotter hade också stor åtgång.