Hallands Trädgårdsförening

— Hallands Trädgårdsförening

Trädgårdsresa till Småland


Evenemangsdetaljer

  • Datum:

Avresa från Halmstad Arena, Sannarp kl. 08.45, hemkomst cirka kl.17.00.

Den 22 augusti styr vi bussen mot Småland. Vi besöker först en privat trädgård i Vittaryd.  På Toftaholm har Ingalill och Bengt Tonnvik skapat en stor trädgård på 3000 m2 där berg och sten är ett genomgående tema. Det är en trädgård som blommar i stort sett hela året, trädgården innehåller bl.a. rhododendron, magnolior, tulpanträd, inalles ca 600 olika vedartade växter. Där finns ett antal olika orkidéer samt mängder av sällsynta och ovanliga blommor. Ta gärna med fika att inta i trädgården.

Därefter besöker vi konst- och designmuseet Vandalorum i Värnamo, där vi också intar lunch. Vi får bl a får njuta av Piet Oudolfs trädgård, som lyfter fram Europas mest innovativa och hållbara grönområdesprojekt. Den världsberömde trädgårdsdesignern Piet Oudolf visar på Vandalorum hur konst och växtlighet kan förenas till en helhetsupplevelse. Vi får också tillfälle att se utställningar på Vandalorum.

Lördag 22 augusti

Anmälan till resa@hallandstradgardsforening. eller Ingela Skärsäter tfn 0793-399298. Sista anmälningsdag 1 augusti 2026. Resan är endast för medlemmar.

Kostnad 650 kr per person inkl. bussresa, inträde med guidad visning på Vandalorum samt lunch. Medtag gärna egen förmiddagsfika.              

Med reservation för ändringar